Satılık Tekneler

Satılık gezi tekneleri, guletler, motoryatlar, yelkenliler, yolcu tekneleri arama seçenekleri ile burada. Brokerliğini yapacağımız her tekneyi bizzat görüyor, teknedeyken teknenin donanımları ile ilgili tüm detayları kaydediyor ve fotoğraflıyoruz. Fotoğraf adedi teknenin büyüklüğüne göre 30 ile 50 arasında değişebiliyor.

 

Satılık Tekneler İçin Tıklayınız

 

Teknemi Satmak İstiyorum

Teknenizi satmak istiyorsanız tek yapmanız gereken 216 414 07 71 numaralı telefonu arayıp randevu almak. Hiçbir ücret almadan teknenizi ziyaret edip onlarca fotoğraf çekiyor, tekne donanımlarını listeliyor, yerli ve yabancı sitelere kaydını yapıyoruz. Şu anda yalnızca İstanbul ve İzmir'deki marinalara hizmet verebiliyoruz.

Tekne satış komisyonumuz %6'dır ve satıcı tarafindan ödenir. Tekne satılana kadar hiçbir ücret talep etmiyoruz. Satış gerçekleşmez ise yine hiçbir talebimiz olmuyor. Reklam amaçlı kullanılan dergi, internet reklamları, yurtdışı pazarlama araçları için yine hiçbir talebimiz olmuyor.

Yat satmak yada almak dışarıdan kolay gibi gözükse de göründüğünden daha zordur. Zaman, kararlılık, uzmanlık ve doğru bağlantılar gerektirir. Eğer bir tekne almak yada satmak istiyorsanız, Netayat size bu konuda yardımcı olabilir.

Bir yat brokeri ile çalışmanın avantajları nelerdir?

  • Piyasada yüzlerce yat üreticisi ve binlerce yat modeli vardır, kimsenin bunlarını tümünü bilebilmesi mümkün değildir. Fakat bir broker en azından bir çoğu hakkında bilgi sahibidir ve size modellerin fiyatı, kalitesi, performansı açısından bir fikir verebilir.
  • Profesyonel yat brokerları teknenizi elindeki broker ağı ile birçok potansiyel alıcıya ulaştırabilir. Paralı üyelik gerektiren bir çok web sitesine sizin adınıza kayıt yapabilir.
  • İyi bir broker alacağınız yada satacağınız teknenin donanımını ve kondisyonunu değerlendirerek, fiyat konusunda sizi doğru yönlendirir ve zaman yada para kaybını önler.
  • Broker sizin adınıza teknenizin reklam ve pazarlama faaliyetlerini yürütür, teknenizi alıcılara gösterir, tanıtır ve sorularını cevaplar. Teknenin satışını kolaylaştırmak için size tavsiyelerde bulunur.
  • Broker sizin adınıza pazarlık yapabilir ve satış için gerekli dökümanları hazırlar.
  • Satış sırasında her iki taraf içinde güvenli satış için özel banka hesabı sağlar. Tekne üzerindeki ipotek ve borçları araştırarak alıcının işini kolaylaştırır.

Tekneyi Satışa Hazırlama

Potansiyel alıcılar için ilk izlenim çok önemlidir. İnternet sitemizden gördükleri fotoğraflardan teknenin kondisyonu ve genel görüntüsü hakkında iyi izlenim edinmiş olabilirler ancak tekneye ilk çıktıkları andaki izlenimleri satışın gerçekleşmesinde kilit rol oynar.

Tekne satışa hazırlanırken gereksiz bütün ekipmanlar mümkün olduğunca kaldırılarak dağınıklık giderilmelidir. Tüm tabak ve bardak benzeri mutfak eşyaları yerlerine kaldırılmalıdır. Tekne içerisindeki şahsi eşyaların tümünü ortadan kaldırmak mümkün olmayabilir ancak ne kadar az olurlarsa o kadar iyi. Bundan daha da iyisi gereksiz tüm ekipman ve malzemenin tekneden alınmasıdır. Tekneden tüm gereksiz eşyaların dışarı çıkarılması, tekneyi olduğundan da büyük ve ferah gösterecektir.

Tekne döşemelerin kondisyonu en önemli etkiyi yaratacak noktalardan biridir. Bu yüzden yastık nevresim gibi eşyaların düzenli bir şekilde bırakılması uygun olacaktır.

Teknenin kuru ve nemden arındırılmış olarak muhafazası çok önemlidir. Bunun için düzenli olarak havalandırmalar yapılabilir yada imkan varsa çok düşük voltaj çeken küçük bir elektirkli nem alıcı işinizi görür.

Tekne dışının temizliği bir iki gün içinde efektif bir şekilde bitirilebilmesine rağmen, daha detaylı bir bakım tekneyi alıcıya çok daha iyi gösterecektir. Yelkenlerin yıkanması ve katlanması, güverte tik ise hafifçe zımparalanıp parlatılması, GRP yüzeyin temizlenerek parlatılması, krom donanımın pastan arındırılarak parlatılması, matlaşan plastik donanımın uygun silikon parlatıcısıyla temizlenmesi, bütün bunların alıcı üzerinde ilk etkisi çok olumlu olacaktır.

Eğer yat kızakta ise, karinası temizlenerek parlatılmalı, eğer gerekliyse düz ve keskin hatlar sağlayacak maskeleme yapıldıktan sonra bir kat boya atılmalı. Bunların ikisi de yapılamıyorsa en azında tekne altında pislikler hafifçe kazınmalıdır. Eğer teknenin salması metal ise pastan arındırılarak astar çekilmeli. Bu işlemden sonra zehirli boyanın atılması tekneyi çok daha iyi gösterecektir.

Kuru, temiz ve düzenli bir teknenin, kirli, rutubetli ve dağınık bir tekneden farkı satışın yapılacağı yada yapılmayacağı kadar açık olacaktır. Yada satış fiyatında 1000'lerce dolar farka sebebiyet verecektir. Alıcılar bir tekne almadan önce genellikle aynı özelliklere sahip bir kaç tanesini gezerler, ve kesin olarak aralarında en temiz olanı ilk satılır.

Teknenizi sattıktan sonra yeni bir tekne satın alacaksanız, taşınabilir elektronik cihazlar, işaret fişekleri gibi bazı ekipman ve donanımları tutmak isteyebilirsiniz. Fakat tüm donanımın teknede bırakılması "tekne seyir hazır" izlenimini kuvvetlendireceğinden belkide pazarlık aşamasında size yeni ekipman almaktan daha pahalıya mal olacaktır. Bunun yanında alacağınız yeni GPS eskisinden daha yeni, daha ileri ve muhtemelen daha da ucuz olacaktır. İşaret  fişeği gibi donanımlar ise yeni teknenizi alıp seyire çıkacağınız tarihe kadar belki süreleri bitmiş olacaktır. Alıcılar genellikle tekneden çıkarılan ekipmanların onlara kaça mal olacağını bilirler ve ona göre pazarlık yaparlar. Kısaca en yeni ve büyüklerden birkaç usturmaçayı, kişisel can yeleğinizi ve emniyet kemerinizi alın ancak tekneyi genel olarak tüm ekipmanları ile seyire hazır ve masraf gerektirmeyecek şekilde satışa çıkartın.

Deniz Ticaret Odası
Deniz Ticaret Odası
Sicil No: 612651
Denizcilik Müsteşarlığı
Denizcilik Müsteşarlığı
Yetkili Gemi Acentesi
Acente No: 0897
Türk Loydu
Türk Loydu
D.O.C. Certified
IMO No: 5290592
International Institute of Marine Surveying
International Institute
of Marine Surveying